Okresowa
Koalicja

Dla rodziców

Broszura

Ulotka informacyjna z której dowiesz się Czym jest endometrioza? A także o przyczynach, diagnostyce i leczeniu endometriozy.

Wideo

Na naszym kanale w serwisie YouTube znajdziecie instrukcję jak uszyć sobie miekką i miłą w dotyku wielorazową podpaskę.

Podcast

W naszym podcaście „Szajn na głos” również pojawiają się wątki menstruacyjne. Polecamy odcinek: 008 Mięśnie dna miednicy.

Podcast

W naszym podcaście „Szajn na głos” również pojawiają się wątki menstruacyjne. Polecamy odcinek: 037 Okresowa Koalicja o ubóstwie menstruacyjnym.

Artykuły

W ramach naszego magazynu publikujemy teksty o pierwszym okresie, aktywizmie miesiączkowym i ubóstwie menstruacyjnym.Teksty znajdziecie pod tagiem: #okresowakoalicja

Seminarium

Organizujemy spotkania z cyklu LUSTRO w sprzeciwie wobec tabuizacji naszej cielelności.. Jeszcze do niedawna także i nam słowa takie jak „wagina” czy „wulwa” z trudem przechodziły przez gardło. Dziś chcemy o tym mówić i przełamywać wstyd, który jest zbędny. Terminy i miejsca kolejnych warsztatów możecie poznać obserwująć Szajn na Facebooku.

Broszura

“Porozmawiajmy o miesiączce. Wskazówki dla rodziców i opiekunów” to broszura wydana przez Okresową Koalicję odpowiadająca na pytania jak porozmawiać ze swoim dzieckiem o menstruacji, a także dlaczego warto poruszyć ten temat.

Artykuły

Jak Wychowywać Dziewczynki? to blog edukacyjny dla rodziców i opiekunów dziewczynek, wspierający w wychowaniu bazującym na wiedzy, nie stereotypach. Wielu rodziców, którym zależy na niestereotypowym wychowaniu zauważa, że mimo najlepszych chęci, co i rusz posługują się stereotypami płci w swoim myśleniu i podejściu do dzieci. Dlatego aby przeciwdziałać tym mechanizmom, rodzice potrzebują uważności, otwartości i wiedzy. Na blogu rodzice znajdą szereg pogłębionych artykułów edukacyjnych, bazujących na wiedzy naukowej i oferujących wsparcie w zakresie ograniczania stereotypów płci w wychowaniu.

Artykuły

Decyzję o tym czy świętować (a jeśli tak, to jak) pierwszą miesiączkę podejmij razem z córką. Nawet jeśli chcesz jej zrobić niespodziankę i podarować jej coś wyjątkowego, zastanów się najpierw czy to coś, co będzie dla niej ok.

Artykuły

Polskie nastolatki mają najwyższy wskaźnik negatywnego postrzegania własnego ciała w Europie (HBSC, 2020). Ich samoocena zdrowia i zadowolenia z życia pogarsza się wraz z wiekiem.

Artykuły

Dojrzewanie nie czeka i nie robi sobie przerwy na wakacje. Dlatego jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji porozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu – zrób to przed wakacjami, zanim pojedzie się na obóz, wczasy, czy do letniej szkoły.

Artykuły

Czas dojrzewania, to moment przemian zachodzących w dziecku, ale i wśród jego rówieśników. Naturalna ciekawość będzie dotyczyć nie tylko swojej własnej płci, ale także płci przeciwnej.

Poradnik

Podcast „Oswajamy dojrzewanie” powstał, aby pomóc dorosłym w ciałopozytywnym wspieraniu dojrzewającego dziecka. Zarówno tego, które macie przed sobą jak i tego, które macie w sobie.

Poradnik

„5 wskazówek jak wspierać córkę w czasie dojrzewania”

Artykuły

Pierwsza miesiączka (menarche) to ważne wydarzenie w procesie dojrzewania każdej dziewczynki, osoby menstruującej i jej rodziny.

Artykuły

„O czym nie chcemy rozmawiać z dziećmi” Barbara Pietruszczak – współtwórczyni moonki i autorka książek z serii „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” rozmawia z dr n. hum. Alicja Długołęcka – pedagożką i edukatorką seksualną

Poradnik

„Jak pomóc córce budować pozytywny obraz ciała”

Wideo

Basia Pietruszczak rozmawia z Katarzyną Kucewicz psycholożką i psychoterapeutką oraz z Kasią Koczułap (Co z tym seksem?) psycholożką i seksedukatorką o ciałopozytywnym dojrzewaniu, zmieniającym się ciele i doświadczeniu pierwszej miesiączki

Artykuły

Zbiór artykułów naukowych, wypowiedzi specjalistów i materiałów prasowych dostarczających informacji dotyczących endometriozy oraz adenomiozy.

Wideo

Cykl kilkunastu webinarów, które powstawały w latach 2020-2021. Lekarze specjaliści różnych dziedzin, dietetycy, autorki książek poświęconych endometriozie, edukatorki seksualne a nawet politycy – webinary razem z akcją Yellowomb to olbrzymie kompendium wiedzy dotyczącej endometriozy.

Wideo

Holistyczne leczenie endometriozy. Cykl 10 filmów, które stanowią nagrania prelekcji z konferencji „Holistyczne Leczenie Endometriozy”, która odbyła się 26 marca 2022 we Wrocławiu. 9 specjalistów podzielonych na 3 bloki opowiadało, w jaki sposób multidyscyplinarny zespół może opiekować się kobietami chorymi na endometriozę, jaką rolę w leczeniu oprócz ginekologa pełni torakochirurg, neurolog, a nawet fizjoterapeuta.

Q&A

Czym jest endometrioza – pytania i odpowiedzi. To zbiór ponad 20 najczęstszych pytań jakie jako fundacja otrzymujemy w wiadomościach od pacjentek. Od objawów i diagnostyki endometriozy, po leki refundowane, społeczne skutki choroby, statystyki i aktualne wiadomości polityczne. Jeśli brakuje pytania, które twoim zdaniem powinno się tam znaleźć – daj nam znać!

Artykuły

Menstruacja – zakładka na stronie Kulczyk Foundation zawierająca artykuły o społecznym postrzeganiu i podejściu do menstruacji, mające na celu podnoszenie świadomości i normalizację tematu. Zakładka zawiera też informacje o bieżących działaniach Kulczyk Foundation na rzecz szerzenia wiedzy o menstruacji i rozwiązywania problemu ubóstwa menstruacyjnego.